Krásná a odolná borovice kleč: Tipy pro pěstování na vaší zahradě
Výběr správného druhu
Při výběru správné borovice kleče pro vaši zahradu je důležité zvážit několik faktorů. Začněte s určením, kolik máte prostoru. Borovice kleč se dodává v mnoha velikostech, od zakrslých odrůd, které dorůstají do výšky pouhých několika desítek centimetrů, až po větší exempláře dosahující výšky několika metrů. Ujistěte se, že vybraná odrůda bude mít dostatek prostoru pro svůj růst, aniž by přerostla svůj vyhrazený prostor. Dále zvažte podmínky na vašem stanovišti. Borovice kleč preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Některé odrůdy jsou tolerantnější k částečnému stínu nebo vlhčím podmínkám, proto si před nákupem ověřte specifické požadavky vybrané odrůdy. V neposlední řadě se nezapomeňte podívat na celkový vzhled a habitus rostliny. Borovice kleč se dodává v různých tvarech a barvách, od kompaktních kulovitých forem až po rozložité plazivé odrůdy. Vyberte si odrůdu, která se vám líbí a která bude ladit s estetikou vaší zahrady.
Vhodné stanoviště a půda
Borovice kleč (Pinus mugo) je odolný a přizpůsobivý druh borovice, který se přirozeně vyskytuje v horských oblastech. Pro její úspěšné pěstování je důležité napodobit podmínky jejího přirozeného prostředí. Borovice kleč preferuje slunné stanoviště s dostatkem přímého slunečního světla. V polostínu poroste, ale bude mít řidší habitus. Půda by měla být dobře propustná, písčitá nebo kamenitá, s mírně kyselým až neutrálním pH. Borovice kleč toleruje i chudší půdy, ale důležitá je dobrá drenáž, protože nesnáší přemokření. Vyhněte se těžkým jílovitým půdám, které zadržují vodu. Pro zlepšení struktury půdy a odvodnění je vhodné přidat do výsadbové jámy štěrk nebo písek.
Výsadba a rozestupy
Borovice kleč (Pinus mugo) je oblíbeným jehličnanem pro svou odolnost a nenáročnost. Při výsadbě borovice kleče je důležité zvolit vhodné stanoviště a dodržet správné rozestupy mezi rostlinami. Kleč preferuje slunná stanoviště s dobře propustnou, mírně kyselou půdou. Vhodná je i kamenitá půda. Rozestupy mezi rostlinami volíme podle vzrůstnosti dané odrůdy. U menších kultivarů postačí rozestup 0,5 - 1 metr, zatímco u vzrůstnějších odrůd je vhodné dodržet rozestup alespoň 1,5 - 2 metry. Správným rozestupem zajistíme rostlinám dostatek prostoru pro růst a vývoj a předejdeme tak jejich nežádoucímu prorůstání a konkurenci o živiny. Po výsadbě je důležitá pravidelná zálivka, dokud se rostlina neujme.
Vlastnost | Borovice kleč | Borovice lesní |
---|---|---|
Výška v dospělosti | 1-3 m | Až 40 m |
Rychlost růstu | Pomalá | Střední až rychlá |
Půda | Kyselá až neutrální, dobře propustná | Kyselá až mírně zásaditá, snáší i vlhčí půdy |
Slunce | Plné slunce | Plné slunce až polostín |
Zálivka a hnojení
Borovice kleč (Pinus mugo) je odolná horská dřevina, která snáší sucho mnohem lépe než přemokření. Zalévat ji proto stačí jen minimálně, a to především během delšího období sucha, u mladých rostlin a u rostlin pěstovaných v nádobách. Zejména čerstvě vysazené kleče potřebují pravidelnou zálivku, dokud dobře nezakoření. Používejte odstátou vodu a zalévejte ke kořenům, nikoliv na jehličí. Přemokření může vést k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny. Hnojení borovice kleče není nezbytné, ale prospěje jí na jaře přihnojení pomalu rozpustným hnojivem pro jehličnaté dřeviny. Hnojivo by mělo obsahovat dostatek hořčíku, který podporuje sytě zelenou barvu jehličí. Vyhněte se hnojení dusíkem na konci léta a na podzim, mohlo by to snížit odolnost rostliny vůči mrazu.
Řez a tvarování
Borovice kleč je od přírody odolná a tvarově variabilní dřevina, která obvykle nepotřebuje pravidelný řez. Nicméně, cíleným řezem můžeme ovlivnit její vzhled a růst. Řez provádíme na jaře po mrazech, ideálně v dubnu nebo květnu. Používáme ostré a čisté nástroje, abychom zabránili šíření chorob. Pokud chceme zachovat kompaktní tvar, zkracujeme nové výhony, tzv. svíčky, o třetinu až polovinu jejich délky. Tím podpoříme hustší větvení a zamezíme přílišnému rozrůstání. Starší a silnější větve řežeme jen výjimečně, vždy na větevní kroužek, abychom rostlinu zbytečně nepoškozovali. Řezem můžeme také upravit směr růstu větví nebo odstranit poškozené a suché části. Pamatujte, že méně je někdy více, a příliš radikální řez může borovici kleč oslabit.
Borovice kleč (Pinus mugo) je odolná a nenáročná dřevina, která se snadno přizpůsobí i drsnějším podmínkám. Prospívá na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou. Při výsadbě je důležité zvolit dostatečně prostorné stanoviště, neboť kleč dorůstá šířky až 3 metry.
Vavřinec Černý
Možné choroby a škůdci
Borovice kleč, ačkoliv je to odolná horská kráska, není imunní vůči chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější problémy patří sypavka borová, houbová choroba projevující se hnědnutím a opadáváním jehličí. Prevencí je vzdušné stanoviště a vyhýbání se přemokření. Dalším nepřítelem je rzi borová, která se projevuje oranžovými skvrnami na jehličí. Důležitá je včasná reakce a ošetření fungicidem. Ze škůdců může borovici kleč napadnout mšice korovnice, která způsobuje deformaci výhonů. Pomoci můžeme postřikem insekticidem. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah jsou klíčové pro udržení zdraví vaší borovice kleče.
Zimní ochrana
Borovice kleč je obecně mrazuvzdorná dřevina, která si s tuhými zimami dokáže poradit. Nicméně mladé rostliny a ty pěstované v nádobách ocení během prvních let po výsadbě trochu zimní ochrany. Kořenový systém kleče roste mělce pod povrchem, a proto je náchylnější k promrzání. Během zimy bez sněhu je vhodné chránit kořeny kleče vrstvou mulče, například z kůry, listí nebo slámy. Mulč zabrání rychlému promrzání půdy a udrží v ní potřebnou vlhkost. V zimě, obzvláště za slunečných dnů, dochází k odpařování vody z jehličí. Pokud je půda promrzlá, kořeny nemohou vodu doplnit a dochází k tzv. fyziologickému suchu. Tomu lze předejít zastíněním rostliny stínovací sítí nebo chvojím. Důležité je chránit kleč před zimním sluncem a větrem, které ji mohou vysušovat. V oblastech s vydatným sněžením je vhodné chránit kleč před deformací větví sněhem. Sníh z větví pravidelně setřásejte, aby se pod jeho tíhou nelámaly. Správná zimní ochrana pomůže mladým rostlinám kleče lépe přezimovat a v dalších letech se těšit z jejich krásy.
Využití v zahradě
Borovice kleč (Pinus mugo) je oblíbeným jehličnanem i v okrasných zahradách, a to pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost. Její zakrslý vzrůst a poléhavé větve z ní dělají ideální dřevinu do skalek, vřesovišť nebo k lemování záhonů. Dobře se uplatní i jako solitér v trávníku, kde vynikne její kompaktní tvar. Borovice kleč je také vhodná pro pěstování v nádobách, a tak může zdobit balkony a terasy. Při výsadbě borovice kleče je důležité zvolit slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Toleruje i mírný polostín, ale na slunci lépe kvete a má kompaktnější růst. Půda by měla být kyselá až neutrální, s dostatkem humusu. Borovice kleč je nenáročná na zálivku a dobře snáší i sušší podmínky. Pravidelné hnojení není nutné, ale na jaře je možné dodat zásobní hnojivo pro okrasné dřeviny.
Inspirace pro pěstování
Pěstování borovice kleče, též známé jako kosodřeviny, není žádná věda. Tato odolná kráska z horských svahů se s oblibou usadí i ve vaší zahradě. Inspiraci pro pěstování můžete čerpat přímo z jejího přirozeného prostředí. Borovice kleč preferuje slunná stanoviště s dobře propustnou, mírně kyselou půdou. Nebojte se ji vysadit i do skalky, kde bude tvořit působivý kontrast s ostatními rostlinami. Pěstování borovice kleče je nenáročné, stačí dodržovat pár základních pravidel. Pravidelná, ale mírná zálivka, obzvláště v období sucha, je důležitá pro zdravý růst. Hnojení není nutností, ale pokud chcete podpořit růst a vitalitu, použijte hnojivo pro okrasné jehličnany. Informace o pěstování borovice kleče naleznete v řadě zahradnických publikací a na internetu. Nebojte se experimentovat a vytvořte si na své zahradě kousek horské atmosféry.
0 Časté otázky
Jaká půda je pro borovici kleč nejvhodnější? Borovice kleč preferuje dobře propustnou, kyselou půdu. Ideální je směs rašeliny, písku a zahradní zeminy. Důležité je zajistit, aby půda nebyla přemokřená.
Kam borovici kleč zasadit? Borovice kleč má ráda slunná stanoviště s dostatkem světla. Snese i polostín, ale méně kvete a má řidší kor. Vyhněte se stinným místům, kde bude náchylnější k chorobám.
Jak často je potřeba borovici kleč zalévat? Zavlažujeme přiměřeně, v létě častěji, v zimě zálivku omezíme. Mladé rostliny potřebují více vláhy než vzrostlé stromy.
Jak se borovice kleč stříhá? Borovice kleč obvykle řez nepotřebuje. V případě potřeby ji lze tvarovat na jaře před rašením. Při řezu odstraňujeme pouze poškozené nebo nežádoucí větve.
Je borovice kleč mrazuvzdorná? Ano, borovice kleč je mrazuvzdorná a dobře snáší i tuhé zimy. Není potřeba ji na zimu nijak chránit.
1 Závěr
Pěstování borovice kleče není náročné, ale vyžaduje dodržování určitých zásad. Důležitá je zejména volba správného stanoviště a substrátu. Borovice kleč preferuje slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Nevhodná je pro ni těžká, jílovitá půda, ve které by mohly uhnívat kořeny. Při výsadbě je vhodné použít substrát pro konifery. Borovice kleč je relativně odolná vůči suchu, ale v prvních letech po výsadbě je vhodné ji pravidelně zalévat. Důležité je také pravidelné odstraňování plevele a občasné přihnojení hnojivem pro konifery. Při dodržení těchto zásad se vám borovice kleč odmění krásným vzhledem a dlouhou životností. Stane se nepřehlédnutelným prvkem vaší zahrady.
Publikováno: 25. 11. 2024
Kategorie: domov