Postavte si ohniště z cihel svépomocí: Průvodce krok za krokem

Svépomocí Ohniště Z Cihel

Výběr místa pro ohniště

Správné umístění vašeho nového ohniště je stejně důležité jako jeho stavba. Bezpečnost je na prvním místě, proto se ujistěte, že je ohniště dostatečně daleko od domu, stromů a dalších hořlavých materiálů. Minimální vzdálenost je 3 metry, ale raději zvolte vzdálenost ještě větší. Zohledněte směr větru a ujistěte se, že kouř nebude směřovat do vašeho domu nebo k sousedům. Myslete také na praktičnost. Ohniště by mělo být blízko posezení, abyste si mohli užít tepla a atmosféry ohně. Nezapomeňte zkontrolovat místní vyhlášky a předpisy týkající se zakládání ohňů.

Potřebné materiály a nářadí

Pro stavbu vašeho vysněného ohniště z cihel budete potřebovat několik základních materiálů a nástrojů. Nejdříve se zaměřte na cihly. Pro stavbu ohniště jsou vhodné šamotové cihly, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Dále budete potřebovat maltu a beton. Pro spojení cihel použijte šamotovu maltu, která je také žáruvzdorná. Pro základ ohniště je vhodný betonový základ zhotovený z betonu a štěrku. Nezapomeňte na nářadí! Kromě základního nářadí jako je lopata, krumpáč, zednická lžíce a vodováha, budete potřebovat také míchačku na beton, gumovou paličku a úhlovou brusku s diamantovým kotoučem pro případné úpravy cihel. Pro přesné měření si připravte metr a úhelník. A konečně, nezapomeňte na ochranné pomůcky jako jsou pracovní rukavice a ochranné brýle.

Příprava podkladu

Než se pustíte do zdění samotného ohniště, je potřeba důkladně připravit podklad. Ten musí být pevný a stabilní, aby se v budoucnu nepropadal a nezpůsoboval praskliny v ohništi. Začněte vykopáním jámy o hloubce alespoň 30 cm a o něco větší, než bude výsledná velikost ohniště. Dno jámy důkladně udusejte a následně ji vysypte vrstvou štěrku o tloušťce cca 15 cm. Štěrk opět pečlivě udusejte. Na štěrk přijde vrstva písku o tloušťce 5-10 cm, kterou taktéž důkladně upěchujte. Písek pomůže vyrovnat případné nerovnosti a zajistí odvod vody. Na takto připravený podklad už můžete začít pokládat první vrstvu cihel. Nezapomeňte, že správně připravený podklad je základem pro stabilní a bezpečné ohniště, které vám bude sloužit dlouhá léta.

Stavební postup

Před samotnou stavbou ohniště si pečlivě vyberte vhodné místo na zahradě. Mělo by být dostatečně vzdálené od domu a ostatních staveb, stromů a keřů. Povrch by měl být rovný a pevný. Pro stavbu ohniště z cihel budete potřebovat základní stavební materiál: cihly, betonovou směs, štěrk, písek, geotextilii a případně i dlažební kostky pro obložení okolí. Nezapomeňte na potřebné nářadí: lopatu, zednickou lžíci, míchačku na beton, vodováhu, gumovou palici a další.

svépomocí ohniště z cihel
Vlastnost Ohniště z cihel svépomocí Alternativa (např. mobilní gril)
Cena Nízká (cca 2 000 Kč) Střední (cca 5 000 Kč)
Trvanlivost Vysoká (desítky let) Střední (5-10 let)
Náročnost stavby Střední Nízká (není potřeba stavět)
Mobilita Nízká (pevné místo) Vysoká

Začněte s vyznačením půdorysu ohniště. Pro menší ohniště postačí kruh o průměru 1 metr. Vykopejte jámu hlubokou asi 30 cm a na dno nasypte vrstvu štěrku pro odvodnění. Na štěrk položte geotextilii, která zabrání prorůstání plevele. Následně vytvořte betonový základ o tloušťce cca 10 cm. Po zatvrdnutí betonu můžete začít s pokládáním cihel. První řadu cihel pokládejte do betonové malty a dbejte na dodržení kruhového tvaru. Cihly skládejte na sebe s přesahem, abyste dosáhli požadované výšky ohniště. Pro zpevnění konstrukce můžete použít armovací síť. Po dokončení stavby nechte ohniště alespoň 24 hodin ztvrdnout, než v něm rozděláte první oheň.

S trochou píle a špetkou fantazie proměníte obyčejné cihly v ohniště, které bude srdcem vašich večerů pod hvězdami. Stačí jen pevný základ, trocha trpělivosti a radost z tvoření.

Bořivoj Král

Bezpečnostní opatření

Při stavbě a používání ohniště z cihel je třeba dbát na bezpečnost. Oheň je nebezpečný živel a neopatrnost může mít vážné následky. Před zahájením stavby se seznamte s místními vyhláškami a předpisy, které se týkají otevřeného ohně. Zajistěte dostatečný odstup ohniště od hořlavých materiálů, jako jsou stromy, keře, dřevěné konstrukce a pergoly. Minimální vzdálenost je obvykle 3 metry, ale vždy se řiďte konkrétními předpisy. V blízkosti ohniště by se neměly nacházet žádné hořlavé předměty, jako je dřevo na zátop, zahradní nábytek nebo uskladněné palivo. Při rozdělávání ohně používejte pouze vhodné materiály, jako jsou třísky, papír nebo ekologické podpalovače. Nikdy nepoužívejte benzín, líh nebo jiné hořlaviny. Oheň nikdy nenechávejte bez dozoru a mějte vždy po ruce dostatečné množství vody nebo písku pro případné uhašení. Děti by se k ohništi neměly přibližovat bez dozoru dospělé osoby. Po ukončení používání ohniště se ujistěte, že je oheň řádně uhašen a popel vychladlý.

svépomocí ohniště z cihel

Tipy pro stavbu

Před samotnou stavbou ohniště si pečlivě naplánujte jeho umístění. Ohniště by mělo být postaveno na rovném a nehořlavém povrchu, dostatečně daleko od domu a stromů. Nezapomeňte na dostatečný prostor okolo ohniště pro pohodlné sezení a manipulaci s ohněm. Pro stavbu ohniště z cihel budete potřebovat: cihly (nejlépe šamotové), maltu na zdění, štěrk, písek, vodováhu, zednickou lžíci a případně i míchačku na beton. Před zděním cihel doporučujeme vytvořit betonový základ pro lepší stabilitu ohniště. Cihly poté skládejte do požadovaného tvaru a spojujte je maltou. Po dokončení stavby nechte ohniště alespoň 24 hodin vyschnout, než v něm rozděláte první oheň. Pamatujte, že manipulace s ohněm je nebezpečná a vždy dbejte na bezpečnost.

Údržba ohniště

Správně postavené ohniště z cihel vám bude sloužit dlouhá léta, ale jen pokud mu dopřejete i patřičnou péči. Pravidelná údržba je klíčová pro jeho dlouhou životnost a bezproblémové používání. Po každém použití nechte ohniště zcela vychladnout a poté z něj odstraňte popel a zbytky dřeva. Hromadění popela může zadržovat vlhkost, která časem cihly naruší. Pro odstranění popela použijte kovovou lopatku a smetáček. Pravidelně kontrolujte stav cihel a spár. Poškozené cihly vyměňte a drobné praskliny ve spárách opravte žáruvzdorným cementem. Minimálně jednou ročně ohniště důkladně očistěte od sazí a nečistot. Můžete k tomu použít kartáč s tuhými štětinami a mýdlovou vodu. Vyhněte se ale agresivním chemickým čisticím prostředkům, které by mohly cihly poškodit. Pokud je vaše ohniště vystaveno nepříznivým povětrnostním podmínkám, zvažte jeho ochranu během zimy. Přikryjte ho například plachtou, abyste zabránili pronikání deště a sněhu do ohniště. Dodržováním těchto jednoduchých kroků si zajistíte, že vaše ohniště z cihel vám bude dělat radost po mnoho let.

Inspirace a nápady

Nechte se inspirovat rozmanitostí stylů a provedení. Od rustikálních ohnišť z lomového kamene, přes moderní minimalistické linie až po venkovská ohniště s pecí na pizzu. Prohlédněte si fotografie hotových projektů, navštivte zahradnictví nebo si projděte online galerie. Zvažte velikost a tvar ohniště s ohledem na prostor vaší zahrady a jeho budoucí využití. Menší ohniště postačí pro posezení s přáteli, zatímco větší ohniště s grilem uspokojí i náročnější kuchaře. Nebojte se experimentovat s materiály. Kromě klasických cihel můžete použít i kámen, betonové tvarovky nebo kombinaci materiálů. Pamatujte, že ohniště by mělo ladit s okolním prostředím a stylem vaší zahrady. Nezapomeňte ani na doplňky, které dotvoří tu správnou atmosféru. Pohodlná křesílka, teplé deky, osvětlení a dekorace promění vaše ohniště v oblíbené místo pro relaxaci a zábavu.

svépomocí ohniště z cihel

Časté chyby

Při stavbě ohniště z cihel svépomocí se i zkušení kutilové mohou dopustit chyb, které negativně ovlivní funkčnost a bezpečnost ohniště. Mezi nejčastější chyby patří: zanedbání přípravy podkladu. Pevný a rovný podklad je základem stabilního ohniště. Nedostatečné zhutnění podkladu nebo jeho špatné vyspádování může vést k sesedání ohniště a vzniku trhlin. Použití nevhodných materiálů. Ne všechny cihly jsou vhodné pro stavbu ohniště. Použití cihel, které nejsou žáruvzdorné, může vést k jejich popraskání a zničení ohniště. Pro stavbu ohniště je nutné použít šamotové cihly a žáruvzdornou maltu. Špatné sestavení ohniště. Při stavbě ohniště je důležité dbát na správné usazení cihel a jejich dokonalé spojení maltou. Nedostatečné množství malty nebo její špatné zpracování může vést ke vzniku spár, kterými bude unikat kouř. Důležité je také myslet na dostatečný přívod vzduchu, který je nezbytný pro správné hoření.

0 Shrnutí a závěr

Svépomocí postavené ohniště z cihel je skvělým doplňkem každé zahrady a poskytuje ideální místo pro večerní posezení s přáteli a rodinou. Stavba ohniště z cihel svépomocí není tak náročná, jak by se mohlo zdát, a s trochou plánování a trpělivosti ji zvládne každý alespoň trochu zručný kutil. Důležité je dodržet základní kroky, jako je správná příprava podkladu, volba vhodných cihel a malty a precizní stavba samotného ohniště. Při dodržení postupu a bezpečnostních opatření se vám podaří vytvořit krásné a funkční ohniště, které vám bude sloužit dlouhá léta a zpříjemní nejednu letní noc.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov